قالب ساده سه ستونه

چیزی که امروزه از آن به عنوان HTML5 یاد می شود ، تاریخچه پر فراز و نشیبی دارد . به احتمال بسیار زیاد می دانید که زبان نشانه گذاری HTML در حال حاضر زبان غالب بر روی اینترنت است و از آن برای توصیف محتوا یا داده بر روی وب استفاده می شود . HTML5 آخرین نسخه از این زبان نشانه گذاری ( Markup Language ) است که حاوی امکانات جدیدی است ، برخی از امکاناتی که در نسخه قبلی موجود بود در این نسخه بهبود یافته و همچنین API های اسکریپت نویسی جدید نیز به آن اضافه شده است . گفته می شود که HTML5 ویرایش تغییر یافته ی نسخه ی قبلی نمی شود – این نسخه شامل تمامی عناصر HTML4 و XHTML1.0 است . علاوه بر آن ، در طراحی این نسخه اصول پایه ای مد نظر قرار گرفته تا اصمینان حاصل شود که این نسخه بر روی تمامی پلتفرم ها

اول از همه ، HTML5 تعریف جدید برای عناصر نشانه گذاری موجود ارائه می دهد و عناصر جدید نیز به این نسخه اضافه شده است که به طراح اجازه می دهد تا کدی با معناتر بنویسید . چه لزومی دارد وقتی می توانید از برچسب های با معنی تری همچون footer , header , section , article و بسیاری از برچسب های دیگر استفاده کنید ، صفحه تان را با برچسب های div پر کنید ؟

همانطور که توضیح داده شد ، هسته ی HTML5 تشکیل شده از تعدادی عنصر معناگرا ( semantic ) به همراه تعدادی فناوری و API های مرتبط . این تغییرات و عناصر جدید بدین منظور ایجاد شده اند تا کد نویسی یک صفحه وب ، دسترسی و استفاده از آن را آسانتر کنند . عناصر معنا گرا نیز به طور خاص برای وب پویا طراحی شده اند و تمرکزشان بر روی این موضوع است که صفحات ماهیتی ماژولار پیدا کنند و استفاده از کد های نوشته شده در بخش های دیگر نیز امکان پذیر باشد .

همانطور که توضیح داده شد ، هسته ی HTML5 تشکیل شده از تعدادی عنصر معناگرا ( semantic ) به همراه تعدادی فناوری و API های مرتبط . این تغییرات و عناصر جدید بدین منظور ایجاد شده اند تا کد نویسی یک صفحه وب ، دسترسی و استفاده از آن را آسانتر کنند . عناصر معناگرای جدید به همراه استاندارد های چون WAI-ARIA و MICRODATA به ما کمک می کنند تا صفحاتی در دسترس برای انسان و ماشین فراهم کنیم – نفع این کار دو سویه میباشد و هم به دسترس پذیر بودن صفحه ما کمک می کند و هم موتور های جستجو بهتر می توانند مطالب داخل صفحه ما را کاوش کنند . عناصر معنا گرا نیز به طور خاص برای وب پویا طراحی شده اند و تمرکزشان بر روی این موضوع است که صفحات ماهیتی ماژولار پیدا کنند و استفاده از کد های نوشته شده در بخش های دیگر نیز امکان پذیر باشد .

لازم به ذکر است ، برخی از فناوری هایی که زمانی بخشی از مستندات HTML5 بودند ، اکنون جدا شده اند ، از این رو از لحاظ فنی دیگر بخشی از HTML5 به حساب نمی آیند . برخی از فناوری های به خصوص دیگر نیز هرگز بخشی از HTML5 نبوده اند ، این فناوری ها نیز گاهی بخشی از HTML5 در نظر گرفته می شوند . از این رو مجبور می شوید از واژه هایی با مفاهیم گسترده تر استفاده کنید مانند HTML5 و فناوری های مرتبط با آن . بروس لاوسن ( Bruce Lawson ) به شوخی عبارت NETW را به عنوان واژه معادل به کار برد که مخفف عبارت فناوری های جدید و هیجان انگیز وب است .